Companies in MGB Business info centar | Invest in mgb  | Стратегии, Програми, Проекти

Средба Георгиевски – Цароска: Решавањето на проблемите со капацитетот во градинките ни е заеднички приоритет

 

Градоначалникот  Борис Георгиевски, оствари средба со министерката за труд и социјална политика, Мила Цароска.

На средбата градоначалникот Георгиевски ја запозна министерката Цароска со проблемот кој го има општината со малиот капацитет во детските градинки, како и недостигот од кадар.

-Имаме повеќе од 500 деца кои чекаат на списоците на градинките и  не може да ги запишеме. Овој проблем го наследивме од порано и за да го надминеме истиот, веднаш отпочнавме со подготовка на план и правење на стратегија, за изградба на нови и доградба на веќе постојните градинки, рече градоначалникот Георгиевски.

Градоначалникот Георгиевски и министерката Цароска разговараа и за проектот изградба на нова детска градинка во Стајковци со капацитет за 60 деца, при што договорија оваа детска градинка општината да ја гради заедно и со поддршка на министерството за труд и социјална политика.

- Ние како министерство, но и јас лично како жител на Гази Баба, ќе се заложам за решавањето на овие проблеми во општината, рече министерката Цароска.

Градоначалникот Георгиевски и министерката Цароска разговараа и за можноста за отворање на нов дневен центар за деца со посебни потреби во општина Гази Баба.

18.11.2017 

Политика на квалитет

Ревизорски извештај

Слободен пристап до информации

 

  Работно време: 08:00-16:00
  Приемно време - четврток: 12:00
  +389 2 322 66 55
  Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
  Архимедова 2

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. Cookie policy. I accept cookies from this site. Agree