Companies in MGB Business info centar | Invest in mgb  | Стратегии, Програми, Проекти

Плоштадот “Коцка” во Автокоманда ќе добие нов и современ лик

 

 

Плоштадот “Коцка” во Автокоманда, кој се наоѓа зад домот на културата “Димитар Влахов”, ќе добие сосема нов лик. Од празен и монотон простор, граѓаните од овој дел на Гази Баба, ќе добијат ново катче кое ќе биде мултифункционално, наменето за сите возрасти.

Проектот се гради во три фази. Првата, во која се опфатени најкрупните зафати, се речиси готови. Поставено е ново економично смарт осветлување, изградени се пристапните рампи за лица со инвалидитет кои меѓусебе се поврзани. Во фаза на изградба е новата пристапна платформа која ќе го поврзе плоштадот со Домот на култура, а се работи на плочникот кој ќе биде обложен со ситнозрнест гранулиран бетон како и на скалите на плоштадот. Првата фаза ќе се финализира со поставување на урбана опрема.

Целиот простор ќе има форма на отворена сцена која ќе претставува одлично место за културни манифестации, а ќе се простира на површина од 2300 квадратни метри.

Во втората фаза, ќе се гради современо детско игралиште, а во третата, ќе се уредува паркинг просторот, кој ќе биде ограничен само потребите на станарите или сопствениците на дуќаните во околината.   

 


09.08.2018 

Политика на квалитет

Ревизорски извештај

Слободен пристап до информации

 

  Работно време: 08:00-16:00
  Приемно време - четврток: 12:00
  +389 2 322 66 55
  Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
  Архимедова 2

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. Cookie policy. I accept cookies from this site. Agree